افزودن اسم به مقاله با پول و پرداخت هزینه در ازای اضافه کردن اسم به مقاله

درج اسم در مقاله

شاید برای شما هم سوال شده باشد که آیا می‌توان با پرداخت پول اسم در مقاله زد؟ آیا می‌توان جایگاه‌های مقاله را فروخت؟ سوالاتی از این قبیل به تازگی برای بسیاری از دانشجویان و پژوهشگران پیش آمده است که مرجع درستی برای پاسخگویی به آن وجود ندارد. در این مقاله سعی داریم به این سوال پاسخ دهیم که آیا می‌توان در ازای پرداخت پول، اسممان را در مقاله بزنیم؟  

افزودن اسم به مقاله با پول و پرداخت هزینه در ازای اضافه کردن اسم به مقاله

درج اسم در مقاله

شاید برای شما هم سوال شده باشد که آیا می‌توان با پرداخت پول اسم در مقاله زد؟ آیا می‌توان جایگاه‌های مقاله را فروخت؟ سوالاتی از این قبیل به تازگی برای بسیاری از دانشجویان و پژوهشگران پیش آمده است که مرجع درستی برای پاسخگویی به آن وجود ندارد. در این مقاله سعی داریم به این سوال پاسخ دهیم که آیا می‌توان در ازای پرداخت پول، اسممان را در مقاله بزنیم؟  

افزودن اسم به مقاله با پول و پرداخت هزینه در ازای اضافه کردن اسم به مقاله

درج اسم در مقاله

شاید برای شما هم سوال شده باشد که آیا می‌توان با پرداخت پول اسم در مقاله زد؟ آیا می‌توان جایگاه‌های مقاله را فروخت؟ سوالاتی از این قبیل به تازگی برای بسیاری از دانشجویان و پژوهشگران پیش آمده است که مرجع درستی برای پاسخگویی به آن وجود ندارد. در این مقاله سعی داریم به این سوال پاسخ دهیم که آیا می‌توان در ازای پرداخت پول، اسممان را در مقاله بزنیم؟  

هزینه درج اسم در مقاله

از جمله هزینه‌هایی که ممکن است یک مقاله شامل شود، هزینه مواد اولیه، تست‌های انجام شده مانند XRD، هزینه‌های جانبی مانند پرینت پرسشنامه، دعوت از مصاحبه‌شونده‌ها، هزینه داوری و چاپ مقاله، هزینه APC مقاله، هزینه ترجمه، پرافریز و بررسی نگارشی متن مقاله، هزینه بازرسم و چکیده رافیکی مقاله و غیره است. بنابراین اگر شما بخواهید اسمتان را در یک مقاله اضافه کنید، باید در تمام هزینه‌های مذکور با توجه به میزان مشارکتتان در مقاله مشارکت کنید و بپردازید.

آیا میشه در قبال پرداخت پول اسم داخل مقاله زد؟

برای پاسخ به این سوال کلی، نیاز به جزئییات بیشتری وجود دارد. در واقع پاسخ کلی به این سوال هم بله است و هم خیر. فرض کنید بجای یک موسسه مانند دانشگاه یا یک شرکت، یک فرد سرمایه‌گذار، عهده‌دار هزینه‌های یک مقاله شود. در این صورت، نام او باید به عنوان funder یا تامین کننده مالی مقاله در قسمتی از مقاله اضافه شود. 

اما برویم سراغ پاسخ بهتر به این سوال. همانطور که می‌دانید هر نویسنده باید مشارکت (author contribution) موثر (effective) در انجام پژوهش و نگارش مقاله ایفا کرده باشد. از طرف دیگر، Funding یا عهده‌دار و تامین کننده مالی، به تنهایی جزو موارد مشارکت در مقاله به عنوان نویسنده مقاله حساب نمی‌شود.

بنابراین، اگر بخواهید با پرداخت پول درخواست اضافه کردن اسمتان به یک مقاله را داشته باشید، باید حتما در بخش‌هایی از مواردی که جزو مشارکت نویسندگان محاسبه می‌شود، مشارکت نمایید. در غیر این صورت اضافه شدن اسم شما به مقاله، طبق اخلاق انتشار، امری غیراخلاقی به حساب می‌آید.

آیا اسم اضافه کردن با پول به مقاله کار اخلاقی است؟

همانطور که در سوال قبل گفته شد، این سوال یک سوال کلی به حساب می‌آید. برای درک بهتر این موضوع بهتر است به سوال قبل مراجعه نمایید.

آیا می‌توان در ازای افزودن اسم به مقاله، پول انجام تست‌ها را از کسی گرفت؟

برای افزودن اسم یک نفر به مقاله تحت عنوان نویسنده، باید یکی از شرایطی که فرد به عنوان نویسنده مقاله تلقی می‌شود ارضا شود. بنابراین، اگر شخصی یکی از موارد نقش نویسنده یا همان Author Contribution را انجام داده باشد، می‌توان نام او را جزو نویسندگان مقاله وارد نمود و مشکلی ندارد.

چطور مطمئن شوم که آیا سهم من در انجام مقاله شامل نقش نویسنده می‌شود؟

برای اینکه مطمئن شوید سهم شما در مشارکت مقاله به اندازه کافی بوده است، می‌توانید روی متخصصین تیم رهپوی دانش در حوزه مقاله نویسی حساب کنید. در این راستا می‌توانید میزان مشارکت خودتان در مقاله را برای ما بیان کنید و طی یک مشاوره به شما گفته می‌شود که آیا افزودن اسم شما به مقاله با این حجم از مشارکت صحیح است یا خیر.

چکار کنیم که با پرداخت پول اسممان به طور اخلاقی وارد مقاله شود؟

برای اینکه بتوانید با خیال راحت اسمتان را به مقاله‌ای اضافه کنید، می‌توانید روی کمک تیم رهپوی دانش حساب کنید. تیم رهپوی دانش با بررسی کلی مقاله و حجم کاری که شما در آن مشارکت داشته‌اید، به شما مشاوره می‌دهد که آیا افزودن اسم شما به مقاله امری اخلاقی است و از اخلاق انتشار پیروی می‌کند یا خیر.

اخلاق افزودن اسم به مقاله

با توجه به آنچه که در سایت‌های معتبر دنیا نوشته شده است، به طور کلی افزودن اسم به مقاله در ازای پرداخت پول یک امر غیرقانونی و خلاف اخلاق انتشار است.

اما از آنجا که این قاعده بسیار کلی است، باید دانست که در چه صورتی افزودن اسم به مقاله یک کار درست و صحیح است. در واقع باید بدانیم چه عوامل و چه معیارهایی وجود دارد که بتوان اسم یک نفر را به عنوان نویسنده مقاله وارد مقاله نمود. در ادامه به این موضوع پرداخته می‌شود.

نویسنده مقاله کیست؟

در انتشارات آکادمیک، علمی و دانشگاهی، معمولاً نویسنده به افرادی نسبت داده می‌شود که سهم فکری قابل توجهی در مطالعه پژوهشی داشته باشند. معیارهای نویسندگی می‌تواند بین رشته‌ها و انتشارات تا حدودی متفاوت باشد، اما برخی از معیارهای رایج عبارتند از:

1- داشتن سهم قابل توجهی در مفهوم و طراحی مطالعه.
2- داشتن مشارکت در جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل و تفسیر داده‌ها.
3- مشارکت در نگارش و بازبینی انتقادی دست نوشته.
4- تایید نهایی نسخه‌ای که قرار است منتشر شود.
5- توافق برای پاسخگویی در مورد تمام جنبه‌های کار، حصول اطمینان از اینکه سوالات مربوط به صحت یا یکپارچگی هر بخشی از کار به درستی بررسی و حل شده است.

توجه به این نکته مهم است که همه افرادی که در یک مطالعه تحقیقاتی شرکت می‌کنند واجد شرایط اعتبار تالیف نیستند و همه نویسندگان به طور یکسان در مطالعه پژوهشی مشارکت نمی‌کنند. بنابراین، پیروی از دستورالعمل‌های تعیین‌شده توسط نشریه و اطمینان از اینکه انتساب نویسنده مناسب بر اساس مشارکت‌های فکری به مطالعه پژوهشی داده می‌شود، مهم است.

علاوه بر این، همه نویسندگان باید از دستورالعمل‌های اخلاقی پیروی کنند و اطمینان حاصل کنند که مطالعه پژوهشی به شیوه‌ای اخلاقی و مسئولانه و با در نظر گرفتن رفاه افراد انسانی، موضوع حیوانات و محیط زیست انجام می‌شود. هرگونه تخطی از دستورالعمل‌های اخلاقی می‌تواند منجر به عواقب جدی، از جمله بازپس گرفتن مقاله و آسیب رساندن به شهرت نویسندگان و مؤسسه‌ی که با آن در ارتباط هستند، گردد.

خب تا اینجا با مفهوم نویسنده و معیارهای لازم برای اینکه شما به عنوان نویسنده یک مقاله در نظر گرفته شوید مشخص شد. بنابراین نویسنده یک مقاله کسی است که به طور کلی در توسعه سؤال تحقیق، طراحی مطالعه، تفسیر نتایج و نوشتن دست‌نوشته مشارکت داشته باشد. 

یک راه ساده برای درج اسم در مقاله

به طور مشخص هیچ معیار خاصی برای «ساده‌ترین و کمترین معیار» برای نویسندگی در مقاله وجود ندارد. تألیف باید بر اساس مشارکت‌های فکری قابل توجه در مطالعه پژوهشی باشد و باید از دستورالعمل های تعیین شده توسط ژورنال پیروی کند.

برخی از ژورنال‌ها و نشریات ممکن است معیارهای خاص‌تری برای نویسندگی نسبت به سایرین داشته باشند، و پیروی از این دستورالعمل‌ها برای اطمینان از اینکه انتساب مناسب نویسندگی داده شده است، مهم است. همچنین اولویت بندی اصول اخلاقی در مقالات و اطمینان از اینکه همه نویسندگان از دستورالعمل های اخلاقی پیروی می‌کنند و تحقیقات را به شیوه‌ای مسئولانه و اخلاقی انجام می‌دهند، مهم است.

اما نکته مهم اینجاست که اگر شما در یک مطالعه تحقیقاتی مشارکت کرده‌اید و مطمئن نیستید که آیا واجد شرایط اعتبار نویسندگی هستید، باید این موضوع را با محقق اصلی یا نویسنده ارشد در میان بگذارید و از دستورالعمل‌های تعیین‌شده توسط ژورنال مورد نظر پیروی کنید. مهم است که اطمینان حاصل شود که انتساب نقش نویسنده بر اساس مشارکت‌های فکری به مطالعه تحقیقاتی، به جای هر عامل دیگری مانند پرداخت یا لطف در حق شما، به شما داده شود.

تیم رهپوی دانش با بیش از چند سال سابقه پژوهشی می‌تواند به شما مشاوره دهد که آیا درج نام شما در یک مقاله صحیح است یا خیر. در واقع از طریق مشاوره با تیم رهپوی دانش شما مطمئن خواهید شد که آیا سهمی که شما در انجام یک مقاله داشته‌اید شامل نویسندگی مقاله می‌شود یا خیر.

درج اسم در مقاله به عنوان نویسنده یا تقدیرشونده

بسیاری از دانشجویان و پژوهشگران با این سوال روبرو می‌شوند که آیا می‌توانند با پرداخت هزینه نامشان در مقاله وارد شودیا خیر؟ واضح بگوییم، در ازای پرداخت پول نمی‌توان نام شخصی را وارد مقاله نمود. اگر فردی هزینه‌های یک مقاله را به تنهایی متحمل شود، می‌توان از وی در قسمت تشکر و قدردانی یا همان acknowledgment مقاله از او یاد کرد و از وی به خاطر تقبل هزینه‌ها تشکر نمود. به این فرد تامین کننده مالی یا Funder گفته می‌شود.

راه‌های درج اسم در مقاله از طریق پرداخت پول

برای اینکه بتوانید اسم خودتان را در یک مقاله اضافه کنید، حتما باید یکی از شروط اصلی “نویسنده بودن در مقاله” یا “مشارکت نویسندگان” طبق اخلاق انتشار ارضا شود. همانطور که می‌دانید، پرداخت هزینه‌های مقاله به تنهایی جزو نقش نویسندگان مقاله به حساب نمی‌آید، بنابراین باید طبق مشورت با یک تیم متخصص، میزان مشارکت شما در مقاله مشخص شود و در صورت تایید و صلاحیت، اسم شما در مقاله اضافه گردد. تیم رهپوی دانش با بررسی دقیق نیزان مشارکت شما در مقاله، می‌تواند به شما کمک کند که درصد میزان مشارکتتان در مقاله را تعیین کنید و با خیال راحت اسمتان را در مقاله اضافه نمایید. 

مزایای مشارکت و اضافه کردن اسم نویسنده در مقاله ISI

چنانچه نام شما در یک مقاله ISI اضافه شود، و در یک مقاله ISI (همان WoS) مشارکت کنید، مزایای زیر برای شما فراهم می‌شود:

  • متقاضیان مقطع دکترا: افزایش امتیاز پژوهشی شما به منظور شرکت در مصاحبه دکترا
  • اعضای هیئت علمی دانشگاه: افزایش امتیاز پژوهشی به منظور ارتقای رتبه علمی و دانشگاهی و همچنین ممیزی در دانشگاه
  • دانشجویان ارشد و دکترا: کسب نمره برای پایان نامه و رساله
  • پژوهشگران: بهبود رزومه پژوهشی در سطح ملی و بین المللی. (در این حالت H-index شما بالا رفته و سبب بهترشناخته شدن شما در جامعه علمی می‌شود.)
  • اپلای و مهاجرت: شانس شما به منظور گرفتن پذیرش و کمک هزینه تحصیلی، بورسیه و یا فاند بالا می‌رود.
5/5 - (50 امتیاز)